Miód na hemoroidy — na czym polega jego działanie?

Miód na hemoroidy — na czym polega jego działanie?

Na leczenie hemoroidów w domu można się zdecydować wyłącznie po wcześniejszym skonsultowaniu tego z lekarzem. Dolegliwość nie jest błaha przez co nie można jej lekceważyć, a do lekarza dobrze jest udać się tuż po zauważeniu początkowych symptomów choroby – wówczas szanse na pozbycie się ich są najwyższe. Czy da się wspomóc leczenie hemoroidów preparatami naturalnymi jak produkty pszczele?

Miód – czy potrafi leczyć hemoroidy?

W ostatnich latach coraz częściej mówi się na temat apiterapii, która korzysta z produktów pszczelich. Wspomagają one zwalczanie przeróżnych dolegliwości wewnątrz organizmu oraz tych skórnych czy infekcji. Często posiłkując się nimi można wesprzeć leczenie również bardziej poważnych schorzeń. Jednocześnie produkty dostępne w pasiekach są łagodne, a dzięki temu nie wywierają negatywnego wpływu na organizm i nie można ich przedawkować.

Sprawdzonym domowym sposobem na leczenie hemoroidów jest miód wraz z różnymiwieloma specyfikami zawierającymi go w swoim składzie, przykładem mogą być między innymi czopki propolisowe.

Wszystko przez to, że miód przyspiesza gojenie ran i skutecznie walczy z bakteriami. Dodatkowo hamuje on rozwój drobnoustrojów, które są już odporne na antybiotyki i leki. W efekcie miód jest bardzo dobrym lekiem w sytuacji rozmaitych ranek i infekcji oraz niektórych problemów, które nie poddały się efektywnemu leczeniu farmakologicznemu.

Czopki propolisowe i nie tylko — w jaki sposób wykorzystać je do leczenia hemoroidów?

W sytuacji, kiedy brak wyraźnych przeciwwskazań od lekarza dotyczących używania miodu do leczenia hemoroidów, możliwe jest wykorzystanie produktów pszczelich na wiele różnych sposobów. Najlepiej korzystać z miodu nie tylko od środka, ale też na zewnątrz, poprzez aplikację go na problematyczne miejsce.

Produkty pszczele i wytwarzane z nich maści oraz okłady nim nasączone, ale też czopki propolisowe można wykorzystać jako pomoc w leczeniu trudno gojących się otarć w okolicach występowania hemoroidów. Wówczas miód nakładany powinien być na ranę około 2-3 razy na dobę (włączając w to godziny nocne), w tym czasie należy zrezygnować z zakrywania rany opatrunkiem. Jeśli dolegliwości występują w głębszych warstwach skóry, dobrym sposobem jest sięgnięcie po czopki propolisowe, które coraz częściej rekomenduje się po chirurgicznych zabiegach usuwania hemoroidów. Na początku może się pojawić pieczenie lub delikatnie nasilony ból. Jest to typowa reakcja skóry na kontakt z miodem. Trzeba przeczekać ten czas, poprawę stanu skóry można zaobserwować najczęściej już po upływie dwóch, trzech dni. Tu również warto mieć na uwadze zalecenia specjalisty.