Wszystko, co musisz wiedzieć, zanim zdecydujesz się na zakup przed zakupem blachy na dach

Wszystko, co musisz wiedzieć, zanim zdecydujesz się na zakup przed zakupem blachy na dach

Jeśli rozpoczynasz budowę domu albo zastanawiasz się nad zmianą starego pokrycia dachu, to na pewnym etapie przyjdzie czas na wybór odpowiedniego materiału. Na rynku można znaleźć aktualnie wiele rodzajów takich materiałów. W tym artykule opisujemy większość plusów blachy dachowej.

Czym się kierować wybierając rodzaj blachy dachowej?

W trakcie zakupów materiałów dobrze jest sprawdzić kilka ważnych kwestii. Obok ceny należy zwracać uwagę zwłaszcza na grubość blachy – gruba blacha jest większym obciążeniem, ale jest zarazem sztywniejsza i solidniejsza od swoich cieńszych odpowiedników. Inną ważną kwestią jest grubość i rodzaj powłoki, jakiej użyto do zabezpieczenia całości — tymi najtrwalszymi są HPS oraz PVDF. Ważny jest także rodzaj zabezpieczenia przeciwko korozji — szczególnie w przypadku blachy stalowej, ją pokrywa się z reguły alucynkiem.

Która blacha dachowa sprawdzi się najlepiej?

Blacha na dach ma różne parametry i może się różnić kształtem oraz materiałem wykonania. Obecnie w gronie najchętniej kupowanych wariantów blach są 3 jej rodzaje.

Blacha dachowa trapezowa to blacha w całości gięta wypełniona drobnymi wypukłościami. To rodzaj pokrycia, który cechują dobre właściwości odprowadzania wody. Blacha na dach płaska ma klasyczny, prosty kształt, uzupełniony przeważnie rantem w formie metalowej listewki. Dzięki lekkiej i nieskomplikowanej konstrukcji jest tańsza od innych opcji oraz łatwo się ją układa. Blachodachówka to najpopularniejszy wariant blachy, między innymi za sprawą dużego podobieństwa do tradycyjnych dachówek. W sklepach dostępy jest szeroki wachlarz kolorów oraz wiele wzorów, dlatego materiał ten jest bardzo uniwersalny.

Jakie korzyści niesie ze sobą blacha na dach?

Za największą zaletę blachy na dach można uznać jej uniwersalność. Przez duży wybór kolorów i wzorów można z łatwością dopasować ją do prawie wszystkich budynków i rodzajów elewacji. Jest materiałem, który wyróżnia się też znaczną trwałością i szczelnością, co zapewnia gwarancję jakości na długi czas. Wymieniając walory, którymi charakteryzuje się blacha dachowa, nie sposób nie wspomnieć o bezproblemowym montażu. Pokrycia dachowe z blachy można bez problemów docinać, więc z łatwością można je dopasować nawet do najbardziej wymagającego kształtu dachu. Blacha dachowa ma niewiele wad, jedną z nich jest słyszalny odgłos podczas deszczu czy obowiązek zamontowania śniegołapów w przypadku spadzistego dachu. Mimo wszystko zalety przeważają, przez co pozostaje ona wciąż numerem jeden pośród pokryć dachowych.