Naczynia z miedzi, mosiądzu i spiżu – to prawdziwa klasyka

Naczynia z miedzi, mosiądzu i spiżu – to prawdziwa klasyka

Znamy dwa typy mosiądzów – do odlewów i obróbki plastycznej. Używamy ich od najdawniejszych epok. Uważa się, że po raz pierwszy pojawił się już tuż po epoce brązu w Indiach (naczynia miedziane i mosiężne). Najważniejszym składnikiem mieszanki stopowej jest cynk, z udziałem nawet do 40proc.. Rozkład plastycznego typu mosiądzów prezentuje się jak następuje dwuskładnikowe i ołowiowe oraz bezołowiowe wersje stopów wieloskładnikowych naczynia miedziane .

Brązy i spiże – co trzeba o nich wiedzieć?

Definicja brązu to stop, którego uzupełniającym składnikiem bywa cyna, krzem, glin i wiele innych pierwiastków, a nawet ich związki. Uzupełniający składnik musi wynieść więcej niż 2 proc. całości, przez to określa się go specjalnymi terminami jak brąz manganowy czy brąz berylowy. Już w starożytności brązy cynowe służyły jako cenne tworzywo, bywają to np: naczynia z brązu, miecze i zbroje, ozdoby oraz przedmioty codziennego użytku. Udaje się z nich wykonywać złożone odlewy, dlatego że ich właściwością jest nieduży stopień rozprężeń. Tak więc brązy stosowane były choćby do tworzenia monumentów. Pozostałe ważne przymioty odlewów z brązu to wielka niewrażliwość, zarówno na zarysowania i erozję, jak i na warunki atmosferyczne. W wersji plastycznej brązy bez problemu lutuje się i spawa; wykazują one sprężystość i nie rdzewieją.

Czym różni się spiż od mosiądzu?

Materiał zwany spiżem jest stopem miedzi z cynkiem, cyną i ołowiem – czasem zalicza się ten materiał do brązów. Zawierają trochę więcej cyny niż w brązie cynowym. Zawartości ołowiu i cynku są odpowiednio w proporcjach 2-6 i 2-7%. Równie doskonale jak brąz spiż znosi oddziaływanie mechaniczne i korodowanie. Stop ten znano już przed naszą erą – znajdował zastosowanie przy produkcji broni siecznej, tak samo jak inne odlewy miedziane – jako naprawdę twarde tworzywo. Wieki średnie stworzyły dzwony ze spiżu, a w czasach nam bliższych odkryto w spiżu perfekcyjny materiał na armaty. To wspólne zastosowanie spiżu okazało się powodem przetopienia zarekwirowanych dzwonów w uzbrojenie. W ostatnich dekadach spiż ceni się głównie w środowisku rzeźbiarzy, używa się go do wyrobu ciekawych gadżetów.